Fundacja Oikonomos

Fundacja "OIKONOMOS"

Fundacja "OIKONOMOS" została ustanowiona pod koniec 2003 roku. Głównym celem Fundacji jest ochrona wielokulturowego dziedzictwa Rzeczpospolitej Polskiej i Europy oraz budowa tolerancji narodowościowej i religijnej, a także: wspieranie oświaty, edukacji, działań w zakresie ochrony środowiska, opieki społecznej; wspieranie remontów obiektów zabytkowych i sakralnych; wspieranie wydawnictw; wspieranie osób niepełnosprawnych, ubogich, z mniejszości narodowych i religijnych.
1


27.09.2021

Premiera animacji "Mój święty" już za nami!

Oficjalna premiera animacji "Mój Święty" za nami! 12 września w parafialnej stodole przy cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu uczestnicy warsztatów oraz licznie zgromadzona publiczność mieli okazję po raz pierwszy oficjalnie obejrzeć na dużym ekranie wyniki pracy projektowej. Tych którzy nie mogli być z nami tego dnia zapraszamy na nasz kanał YouTube!
"Mój Święty" - to animacja, która powstała podczas tegorocznych warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu "Św. Mikołaj w naszych oczach" - zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
14.09.2021

"Odrodzenie prawosławnej ikony w Polsce w XX wieku" - konferencja z okazji 30-lecia Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim

Wkład Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim w odrodzenie prawosławnej ikony nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest nieoceniony. Jego powstanie i działalność na przestrzeni trzech dekad zmieniło diametralnie wizerunek prawosławnych świątyń i ukształtowało współczesną wrażliwość i świadomość wiernych w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu 30-lecia Studium zapraszamy serdecznie na Międzynarodową Konferencję "Odrodzenie prawosławnej ikony w Polsce w XX wieku", która odbędzie się w dniach 17-19 września 2021 r. w Akademii Supraskiej.
02.09.2021

Zaproszenie na premierę animacji "Mój święty"

Serdecznie zapraszamy na premierę animacji "Mój święty", która jest wynikiem pracy dzieci uczestniczących w lipcowych warsztatach animacji poklatkowej w Akademii Supraskiej. Prezentacja odbędzie się 12.09.2021 r. o godz. 10.30 (po Liturgii) w stodole przy Parafii Prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu. Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa, a przede wszystkim młodych artystów.
17.05.2021

Otwarcie wystawy "Metropolita Dionizy Waledyński - Prawosławny Obywatel Rzeczypospolitej"

Już od najbliższej niedzieli, 23 maja, zapraszamy na najnowszą wystawę w Akademii Supraskiej "Metropolita Dionizy Waledyński - Prawosławny Obywatel Rzeczypospolitej", organizowaną wspólnie z Muzeum Ikon w Warszawie. Dionizy (imię świeckie Konstanty) Waledyński (ur. 4 maja 1876 w Muromie, zm. 15 marca 1960 w Warszawie) był biskupem prawosławnym, od 1923 roku pierwszym zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z tytułem metropolity warszawskiego i całej Polski. Doprowadził do pomyślnego końca starania o autokefalię Kościoła prawosławnego w Polsce uzyskaną od patriarchy Konstantynopola z pominięciem Kościoła Rosyjskiego. Urząd sprawował do 1948 r., kiedy został usunięty przez władze stalinowskie i osadzony w areszcie domowym. /czytaj dalej --->/
więcej aktualności