Fundacja Oikonomos
14.12.2021

Biblia Matfieja Dziesiątego jest już Supraślu

Staraniem Akademii Supraskiej, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewy Ziółkowskiej dotarły do Supraśla ofiarowane przez Mecenasów i Wydawców (przede wszystkim Fłorentina Panczenko, Anatolija Aleksiejewa i Artioma Ĺťukowa) egzemplarze reprintu Biblii Matfieja Dziesiątego, wspaniałego pomnika prawosławnego piśmiennictwa państwa polsko-litewskiego, z towarzyszącym drugim tomem, zawierającym głębokie studia i katalog iluminacji. Ukazał się on rok temu w Petersburgu w limitowanej edycji 416 egzemplarzy, z czego do Polski trafiło 12. /czytaj dalej.../
15.10.2021

Koncert chóru "Dostojno Est" w auli Akademii Supraskiej

W dn. 23 września w auli Akademii Supraskiej odbył się koncert chóru „Dostojno Est” katedry pw. Świętych Cyryla i Metodego w bułgarskim mieście Łowecz. Zespół powstał jesienią 2016 roku jako chór kameralny z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Gabriela - metropolity miasta Łowecz i na wniosek przewodniczącego rady cerkiewnej o. Michaiła Kowaczewa. W jego repertuarze znajdują się pieśni wywodzące się z bułgarskiej tradycji prawosławnej: starobułgarskie utwory jednogłosowe, śpiew chóralny a cappella z klasyki bułgarskiej muzyki cerkiewnej, aranżacje pieśni ludowych z różnych regionów Bułgarii, a także utwory współczesnych kompozytorów.
30.09.2021

„Barok w Baroku” - koncert muzyki klasycznej w Akademii Supraskiej

W niedzielę, 12 września 2021 r., w Auli Akademii Supraskiej, wystąpiło trio w składzie: Arkadiusz Krupa — obój, Paweł Wajrak – skrzypce, Michał Nagy – gitara. Repertuar tria jest różnorodny stylistycznie i wielobarwny – obejmuje muzykę barokową, klasyczną i romantyczną w opracowaniu na skrzypce, obój i gitarę oraz utwory o inspiracji bałkańskiej i hiszpańskiej. Przybyła do Supraśla publiczność miała możliwość na żywo posłuchać tych utworów. Ciekawa aranżacja oraz miejsce, w którym zostały one wykonane, pozwoliły zatopić się słuchaczom w dźwięki muzyki, która - mamy nadzieję - na długo pozostanie w ich pamięci.
27.09.2021

Premiera animacji "Mój święty" już za nami!

Oficjalna premiera animacji "Mój Święty" za nami! 12 września w parafialnej stodole przy cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu uczestnicy warsztatów oraz licznie zgromadzona publiczność mieli okazję po raz pierwszy oficjalnie obejrzeć na dużym ekranie wyniki pracy projektowej. Tych którzy nie mogli być z nami tego dnia zapraszamy na nasz kanał YouTube!
"Mój Święty" - to animacja, która powstała podczas tegorocznych warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu "Św. Mikołaj w naszych oczach" - zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
14.09.2021

"Odrodzenie prawosławnej ikony w Polsce w XX wieku" - konferencja z okazji 30-lecia Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim

Wkład Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim w odrodzenie prawosławnej ikony nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest nieoceniony. Jego powstanie i działalność na przestrzeni trzech dekad zmieniło diametralnie wizerunek prawosławnych świątyń i ukształtowało współczesną wrażliwość i świadomość wiernych w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu 30-lecia Studium zapraszamy serdecznie na Międzynarodową Konferencję "Odrodzenie prawosławnej ikony w Polsce w XX wieku", która odbędzie się w dniach 17-19 września 2021 r. w Akademii Supraskiej.
02.09.2021

Zaproszenie na premierę animacji "Mój święty"

Serdecznie zapraszamy na premierę animacji "Mój święty", która jest wynikiem pracy dzieci uczestniczących w lipcowych warsztatach animacji poklatkowej w Akademii Supraskiej. Prezentacja odbędzie się 12.09.2021 r. o godz. 10.30 (po Liturgii) w stodole przy Parafii Prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu. Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa, a przede wszystkim młodych artystów.
17.05.2021

Otwarcie wystawy "Metropolita Dionizy Waledyński - Prawosławny Obywatel Rzeczypospolitej"

Już od najbliższej niedzieli, 23 maja, zapraszamy na najnowszą wystawę w Akademii Supraskiej "Metropolita Dionizy Waledyński - Prawosławny Obywatel Rzeczypospolitej", organizowaną wspólnie z Muzeum Ikon w Warszawie. Dionizy (imię świeckie Konstanty) Waledyński (ur. 4 maja 1876 w Muromie, zm. 15 marca 1960 w Warszawie) był biskupem prawosławnym, od 1923 roku pierwszym zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z tytułem metropolity warszawskiego i całej Polski. Doprowadził do pomyślnego końca starania o autokefalię Kościoła prawosławnego w Polsce uzyskaną od patriarchy Konstantynopola z pominięciem Kościoła Rosyjskiego. Urząd sprawował do 1948 r., kiedy został usunięty przez władze stalinowskie i osadzony w areszcie domowym. /czytaj dalej --->/
01.05.2021

Христос Воскресе! Chrystus Zmartwychwstał!

Христос Воскресе! Chrystus Zmartwychwstał!

Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

życzą Fundacja „OIKONOMOS” oraz Akademia Supraska

Zapraszamy do obejrzenia muzycznej pocztówki na naszym kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=zj9u2WiZms0
01.04.2021

"Dzieci w kulturze duchowej Prawosławia" - tom 11 Latopisów Akademii Supraskiej

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru Latopisów Akademii Supraskiej. Tom 11, zatytułowany "Dzieci w kulturze duchowej Prawosławia" pod redakcją Alicji Zofii Nowak i Marzanny Kuczyńskiej, poświęcony jest dwóchsetnemu jubileuszowi kanonizacji Młodzieńca Gabriela oraz siedemdziesiątej piątej rocznicy męczeńskiej śmierci prawosławnych mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, wyniesionych na ołtarze w 2020 roku przez Polską Cerkiew Prawosławną (w tym kilkoro dzieci i młodzież). Upamiętnione w nim zostało także 600-lecie śmierci wybitnego metropolity kijowskiego – Grzegorza (Cambłaka).
W słowie od Redakcji czytamy: "Tom poświęcony jest szeroko rozumianej problematyce dziecięcej i młodzieżowej. Artykuły noszą charakter języko-, literaturo- i religioznawczy, kilka dotyczy ikonografii. Tematyka szczegółowa obejmuje literaturę biblijną związaną z dziećmi, kwestie terminologii, hagiologii, dydaktyki religii oraz wizerunków dziecięcych w sztuce wczesnochrześcijańskiej i prawosławnej (...) / czytaj dalej --->>>>
01.04.2021

Spektakl "Nikt nie może być numerem" online

W dniu 31 marca, w rocznicę śmierci Matki Marii, o godz. 18:00 odbyła się internetowa premiera nagrania spektaklu pt. "Nikt nie może być numerem" na podstawie książki Sergiusza Hackela "Matka Maria (1891 - 1945)". Nagrania dokonano 5 listopada 2019 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki podczas premiery spektaklu. Przedstawienie zrealizowane przez młodzieżową grupę teatralną powstałą przy naszej Fundacji stara się oddać atmosferę towarzyszącą wydarzeniom historycznym pierwszej połowy XX wieku – rewolucji bolszewickiej, migracji setek tysięcy uciekinierów, II wojny światowej. Przedstawia urywki z życia bardzo barwnej postaci Marii Skobcowej, zwanej Matką Marią z ulicy Loumer - kontrowersyjnej współczesnej świętej, poetki, mniszki żyjącej w świeckim otoczeniu, pomagającej biedakom na ulicach Paryża, ratującej Ĺťydów w czasie Holokaustu. Za swoją działalność zapłaciła najwyższą cenę - zginęła w obozie koncentracyjnym Ravensbruck.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|