Fundacja Oikonomos
2013.11. 20
Małgorzata Szyryńsla

Relacja z wycieczki w region Puszczy Białowieskiej

W ramach realizowanego projektu pt. "Z kulturą ludową przez pokolenia" dnia 19 października 2013 r. (sobota) z dobrym humorem oraz pozytywnym nastawieniem ruszyliśmy autokarem na wycieczkę w region Puszczy Białowieskiej. Celem podróży było Białoruskie Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce, Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży, Zwiedzanie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz Zwiedzanie Muzeum Kultury Materialnej "Baćkauszczyna" w Rybołach.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Białoruskiego Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Gdzie mieliśmy okazje zobaczyć bogactwo kulturowe, oraz poznać historię i tradycję Podlasia zamieszkałego przez białoruską mniejszość narodową. Zgromadzone eksponaty, które oglądaliśmy stanowiły wyposażenie budynków mieszkalnych i gospodarskich, związanych z rolnictwem, z obróbką zboża, lnu, narzędzi ciesielskich, stolarskich i kowalskich, narzędzi i przyrządów tkackich, tkanin, a także środków transportu.

Następnym punktem wycieczki był Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży, który zawiera w sobie obiekty budownictwa drewnianego z terenu Podlasia, które mieliśmy okazje obejrzeć.

Niezapomnianych przeżyć może dostarczyć nocleg w drewnianej chałupie na terenie muzeum. Piękno tego miejsca, jego bujna roślinność, wspaniałe świeże powietrze i poczucie obcowania z naturą niemal współgrającą z człowiekiem, mogą tylko zwielokrotnić ten efekt.

Przedostatnim zwiedzanym przez nas miejscem było Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach gdzie mogliśmy podziwiać wyposażenie, które stanowi zabytkowe przedmioty codziennego użytku: wyroby garncarskie, bednarskie, tkackie wraz z uruchomionym warsztatem. Centralne miejsce w izbie zajmuje pokut’ z rzędem ikon oraz stół, nakryty płóciennym obrusem. Eksponaty etnograficzne: stępa (stupa), żarna, kosze, beczki, narzędzia stolarskie, kołowrotki itp. zgromadzone są również w sieniach oraz w oddzielnie stojącym spichrzu.

Muzeum organizuje wystawy czasowe, warsztaty rękodzieła ludowego, tradycyjnego podlaskiego śpiewu i tańca. Placówka jest również organizatorem corocznego festiwalu „Tam po majowoj rosi”. W domu mieszczańskim prezentowane są obiekty pochodzące z wykopaliska archeologicznego w jego pierwotnej lokalizacji.

Ostatni punkt programu - Zwiedzanie Muzeum Kultury Materialnej "Baćkauszczyna" w Rybołach. Prezentowana stała ekspozycja, która mieliśmy okazje podziwiać znajdowała się w budynku pochodzącym z XIX w, w którym do roku 2007 funkcjonowała szkoła podstawowa.

W muzeum eksponowane są stroje, sprzęty gospodarcze, przedmioty codziennego użytku i archiwalne fotografie. Wszystko to, co dokumentuje życie okolicznych białoruskich wsi: Ryboł, Ciełuszek, Wojszek, Pawłów i Soc.
Dzięki pięknej pogodzie oraz wspaniałym wycieczkowiczom, wyprawa udała się w 100%.

Projekt jest organizowany przez Fundację „OIKONOMOS” przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.