Fundacja Oikonomos
2014.06. 01

Paterikon - książeczka 3: "Pieśń Aniołów"



Kolejna książeczka z serii „Paterikon dla Dzieci” - „Pieśń Aniołów” - opowiada o powstaniu modlitwy „Swiatyj Boże”. Modlitwa ta - trisagion (z greckiego triságiostrzykroć święty) – to hymn pochwalny na cześć Trójcy Świętej:

Swiatyj Boże, Swiatyj Kriepkij, Swiatyj Biezsmiertnyj, pomiłuj nas!
Święty Boże, Święty mocny, Święty nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami!

Hymn jest bardzo stary. Grecka tradycja opowiada, że za panowania Teodozjusza II (408-450), Konstantynopol nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Podczas gdy mieszkańcy miasta wraz z cesarzem i patriarchą Konstantynopola, Proklosem (434-446), zebrali się na ulicach, aby modlić się o zmiłowanie i o boską pomoc, nagle pewien chłopiec z tłumu został wzniesiony w powietrze. Wszyscy zaczęli wołać Kyrie eleison („Panie, zmiłuj się”). Następnie zgromadzeni zobaczyli jak dziecko zostaje opuszczone na ziemię i usłyszeli jak głośno powtarza słowa, które usłyszał w niebiosach: "Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny". Zebrani zaczęli śpiewać tę modlitwę wraz z nim, dodając „zmiłuj się nad nami”. Po kilku chwilach trzęsienie ziemi ustało.

Podczas większości prawosławnych nabożeństw Trisagion jest połączony z kilkoma innymi modlitwami i otwiera nabożeństwo. Jest także czytany w czasie godzin kanonicznych i innych nabożeństw cyklu dobowego oraz śpiewany podczas jutrzni przy zakończeniu wielkiej doksologii.Trisagion jest też śpiewany podczas wnoszenia trumny ze zmarłym do cerkwi podczas pogrzebu oraz kiedy trumna jest niesiona do grobu.

Hymn Trisagion jest śpiewany w cerkwi podczas Liturgii przed czytaniem Ewangelii. Poprzedza go tzw. małe wejście, kiedy to kapłan wychodzi przed ikonostas z Ewangelią i okazuje ją wiernym, a następnie składa ją na ołtarzu. Po wejściu kapłana przez carskie wrota za ikonostas chór śpiewa tropariony danego dnia, a następnie hymn Trisagion. Jest on śpiewany na wiele różnych melodii, my zamieszczamy poniżej wykonanie Chóru Parafii Przymonasterskiej w Supraślu pod dyrekcją m.Mirosławy i d. Dymitra Tichoniuk – Swiatyj Boże z Irmologionu Supraskiego.




Książeczka „Pieśn Aniołów” oraz inne z tej serii są już do nabycia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, niektórych parafiach, a także w fundacji Oikonomos (fundacja@oikonomos.pl) oraz sklepie internetowym www.sklep.cerkiew.pl.
Ikona Chrystusa Starotestamentowego, fresk z monasteru w Ubisi, Gruzja