Fundacja Oikonomos
26.01.2024

Prosimy o 1,5% Waszego podatku

Czas tak szybko leci... Też macie takie wrażenie? Wydaje się, że nie tak dawno wypełnialiśmy nasze PIT-y, a tu okazuje się, że zaraz znowu musimy rozliczać się z naszych podatków!
I przy tej okazji znowu prosimy Was o wsparcie swoim 1,5% naszej Fundacji. Zebrane środki przeznaczamy na projekty związane z ochroną prawosławnego dziedzictwa oraz pomagające rozwijać się naszej prawosławnej społeczności. Dużą wagę przywiązujemy do edukacji, szczególnie dzieci i młodzieży, oraz działań kulturalnych.
Wszystkim ofiarodawcom - serdecznie dziękujemy!
29.11.2023

Warsztaty chóru młodzieżowego parafii prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku

We wrześniu i październiku br. chór młodzieżowy parafii prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstokuparafii szkolił swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w ramach projektu pt. "Wydanie płyty z hymnami liturgicznymi ku czci św. Mikołaja Cudotwórcy", dofinansowanego przez Miasto Białystok. Warsztaty odbywały się pod okiem p. Joanny Jurczuk, która jest wieloletnią korepetytorką i chórzystką Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz doświadczoną dyrygentką chórów cerkiewnych. Młodzież przygotowywała się do nagrania nowej płyty, której premiera będzie miała miejsce podczas święta parafialnego katedry.
24.11.2023

Wystawa "Ikonograf Grzegorz Zinkiewicz (1977-2022)"

Fundacja „Teatr Czrevo”, Fundacja „Oikonomos” oraz Szkoła Prawosławnej Ikonografii w Paryżu zapraszają na wystawę dzieł znanego i cenionego polskiego ikonografa, przedwcześnie zmarłego Grzegorza Zinkiewicza. Zgromadzone prace, w skład w których wchodzą ikony wykonane w latach 1990-2022 dla świątyń i osób prywatnych, a także pokaźna ilość szkiców, projektów, materiałów i innych przedmiotów pochodzących z pracowni ikonografa mają za zadanie przybliżyć mieszkańcom Podlasia jego wybitną postać. Otwarcie wystawy nastąpi 8 grudnia o godz.18:30 w Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim. Towarzyszyć jej będzie koncert chóru pod kierownictwem Marty Zinkiewicz, który wykona utwory religijne i ulubione pieśni ludowe zmarłego artysty. Przez kolejne dwa dni zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, natomiast dodatkowo w niedzielę 10 grudnia odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego p. Katarzyny Popławskiej „Ikonograf Hrysza” oraz spotkanie z gośćmi, z którymi Grzegorz Zinkiewicz na różny sposób był związany.
21.11.2023

W Wólce Wygonowskiej odsłonięto pomnik upamiętniający Rok Kodeksu Supraskiego w regionie

We wsi Wólka Wygonowska (województwo podlaskie) odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający Kodeks supraski – cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego, wpisany na listę pamięci świata UNESCO. W regionie trwa Rok Kodeksu Supraskiego i związane z nim obchody. W tym roku wypadają ważne rocznice związane z tym manuskryptem: tysiąclecie istnienia tego zabytku piśmiennictwa, jubileusz 500-lecia momentu, kiedy trafił do biblioteki klasztoru w Supraślu i 200-lecia jego odnalezienia w tym monasterze przez księdza prof. Michała Bobrowskiego z Uniwersytetu Wileńskiego. Wólka Wygonowska to wieś, w której w 1784 r. urodził się Michał Bobrowski. W tym roku przypada 175 lat od jego śmierci. W uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego Kodeks Supraski wzięli udział m.in. przedstawiciele Cerkwi, z biskupem siemiatyckim Warsonofiuszem oraz władz samorządowych województwa.
Kamienny pomnik to otwarta księga kodeksu na postumencie. Grawerowane litery i zdobnictwo zaczerpnięto z oryginału tej księgi. Na bocznych ścianach podstawy wypisane zostały rocznice, które pomnik upamiętnia. Symbolicznie – dzięki łączeniu się ze sobą ciemniejszych i jaśniejszych równoramiennych krzyży – podkreślono też wspólne dziedzictwo kulturowe Polski i Bułgarii.
17.11.2023

Zaproszenie na odsłonięcie kolejnej „rzeźby – pulpitu” w ramach obchodów Roku Kodeksu Supraskiego w Województwie Podlaskim 2023

Jednym z działań upamiętniających obchody Roku Kodeksu Supraskiego w Województwie Podlaskim jest wykonanie pamiątkowych rzeźb kamiennych w kształcie pulpitu z otwartą księgą symbolizującą Kodeks. Pierwszy taki pomnik został odsłonięty w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kodeks Supraski 1000-500-200 i jego odkrywca ks. Michał Bobrowski” w dn. 23 września przy supraskim monasterze prawosławnym. Wtedy też został posadzony tam pamiątkowy dąb. Z kolei 25 września 2023 roku, na zakończenie konferencji, uczestnicy wydarzenia zasadzili drugi pamiątkowy dąb na terenie Parafii Prawosławnej pw. św. Archanioła Michała w Wólce Wygonowskiej, skąd pochodził ks. Michał Bobrowski, który odnalazł kodeks w monasterskiej bibliotece i wpuścił go do obiegu naukowego. W dniu urodzin i wspomnienia patrona niebiańskiego ks. Michała, 21 listopada 2023 r., o godzinie 10:00, Fundacja Oikonomos i proboszcz Parafii Prawosławnej pw. św. Archanioła Michała w Wólce Wygonowskiej ks. mitrat Leon Sajewicz zapraszają na uroczystości i odsłonięcie rzeźby upamiętniającej Obchody Roku Kodeksu Supraskiego w Województwie Podlaskim i jego odkrywcę ks. Michała Bobrowskiego. Drugi już pomnik w kształcie pulpitu zostanie ustawiony przy cerkwi w Wólce Wygonowskiej, obok grobu matki ks. Bobrowskiego i będzie jednym z elementów upamiętniających postać tego wybitnego naukowca w miejscowości, w której się urodził.
15.11.2023

20-lecie Fundacji "Oikonomos"

12 listopada br. miały miejsce uroczystości związane z dwudziestoleciem funkcjonowania Fundacji "Oikonomos". Podsumowanie szerokiej działalności Fundacji odbyło się w murach Akademii Supraskiej. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy dziękczynnej za wszystkich, którzy czynnie uczestniczyli w życiu Fundacji. Następnie zgromadzonych w auli Akademii Supraskiej przywitał Przewodniczący Zgromadzenia Fundatorów Fundacji "Oikonomos", JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański. Hierarcha przypomniał zebranym okoliczności powstania Fundacji oraz cele, które zostały postawione przy jej założeniu. Hierarcha zauważa jak imponujące są zrewitalizowane budynki, które zostały zaadaptowane na potrzeby Akademii Supraskiej. Arcypasterz wspominając początki istnienia Fundacji Oikonomos, podkreślił, że ziarnkiem tego wszystkiego co jest dziś w budynkach monasterskich, była odważna jak na tamte czasy decyzja ówczesnego biskupa białostockiego i gdańskiego Sawy o odbudowie klasztoru.
23.09.2023

Inauguracja Międzynarodowej Konferencji w ramach obchodów Roku Kodeksu Supraskiego

To kolejne wydarzenie poświęcone wyjątkowemu zabytkowi piśmiennictwa słowiańskiego, który przed dwoma wiekami został odnaleziony w supraskim monasterze Zwiastowania Bogurodzicy. Uroczysta inauguracja czterodniowego sympozjum odbyła się w piątek 22 września w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Współorganizatorem obchodów roku Kodeksu Supraskiego jest Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska, Samorząd Województwa Podlaskiego, który reprezentował marszałek Artur Kosicki oraz Ambasada Republiki Bułgarii w Polsce. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem trzech chórów: Armonia, Katapetasma i Fili. Artyści wykonali utwory z płyty „Muzyczny Kodeks Supraski” nagranej w ramach obchodów Roku Kodeksu Supraskiego. Chóry zaprezentowały utwory, które nawiązywały do treści zawartych w Kodeksie. Gospodarz wydarzenia JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański rozpoczynając spotkanie, przywołał zdarzenie sprzed lat, które było inspiracją do upowszechnienia Kodeksu Supraskiego.
21.09.2023

Międzynarodowa konferencja naukowa: Kodeks Supraski 1000 – 500 – 200

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 22-24 września br. odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Kodeksowi Supraskiemu – najstarszemu i najobszerniejszemu zabytkowi napisanemu alfabetem cyrylickim. Wydarzenie organizowane jest przez Województwo Podlaskie, Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską, Prawosławny Monaster Zwiastowania NMP w Supraślu, Ambasadę Republiki Bułgarii w Polsce, Konsula Honorowego Republiki Bułgarii w Białymstoku, Bułgarską Akademię Nauk, Fundację „Oikonomos”/Akademię Supraską, Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Pax Byzantina Slava.
26.07.2023

Warsztaty pisania ikon w Akademii Supraskiej - lato 2023

W dniach 16-22 lipca 2023 r. odbyła się kolejna już edycja warsztatów ikonograficznych w Supraślu. Warsztaty pisania ikon prowadzone były przez panią Annę Motowicką - pracownika Muzeum Ikon w Supraślu, a duchową opiekę nad przedsięwzięciem sprawował kanclerz Akademii Supraskiej - ksiądz Jarosław Jóźwik. Organizatorem warsztatów była Fundacja Oikonomos i Akademia Supraska. Celem letnich warsztatów ikonograficznych było zapoznanie uczestników z trudną sztuką pisania ikon. Młodzież z różnych krajów i miast, w wieku od 13 do 18 lat, w trakcie obozu ikonograficznego poznawała cały proces powstawania ikony, poczynając od historii pisania ikon, poprzez nazwy poszczególnych technik i używanych produktów, aż w końcu do napisania własnej ikony pod okiem ikonografa, co było zwieńczeniem warsztatów.
22.06.2023

Konferencja prasowa nt. Roku Kodeksu Supraskiego w Województwie Podlaskim

W środę (21.06) członkowie komitetu organizacyjnego poinformowali o szczegółach planowanych przedsięwzięć w ramach Roku Kodeksu Supraskiego. Tłumaczenie na język polski i wydanie Kodeksu Supraskiego, ustawienie pamiątkowych rzeźb nawiązujących do zabytku oraz publikacja książeczki przybliżającej dzieciom historię i wartość tej bezcennej księgi – to najważniejsze, ale nie jedyne wydarzenia przygotowane w ramach Roku Kodeksu Supraskiego. W spotkaniu uczestniczyli członkowie komitetu organizacyjnego i honorowego: JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański, JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, Konsul Honorowy Republiki Bułgarii Witold Karczewski, dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – Agata Puchalska, kanclerz Akademii Supraskiej – ks. prot. Jarosław Jóźwik, prof. Aleksander Naumow, prezes Fundacji Oikonomos – Magdalena Ĺťdanuk.
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|